Pääsiäisyöstä alkaa kristikunnan juhla – saarnavuorossa Mari Leppänen ja Klaus Härö
Pitkäperjantaina alkaneen hiljaisuuden jälkeen pääsiäisen juhla-aika alkaa kirkoissa pääsiäisyönä. Turussa ja Kaarinassa kokoonnutaan pääsiäisyön ja pääsiäispäivän messuihin juhlimaan valon voittoa pimeydestä ja pääsiäisen ilouutista siitä, että kuolema on voitettu.

Pyhän Katariinan kirkko. Kuva Henri KIrkanen.
Pääsiäinen on kristittyjen suurin juhla ja kirkkovuodessa pääsiäisen juhla-aika jatkuu aina toukokuiseen helluntaihin saakka.
Pääsiäisyön Tuomasmessu alkaa Mikaelinkirkossa hiljaisena lauantaina 19.4. klo 22. Tuomasmessussa saarnaa elokuvaohjaaja Klaus Härö. Pääsiäisyön messut alkavat klo 23 Martinkirkossa, Kuusiston kirkossa Kaarinassa, Piikkiön kirkossa sekä Turun tuomiokirkossa, jossa saarnaa Turun piispa Mari Leppänen.
Pääsiäispäivänä sunnuntaina 20.4. messuihin kokoonnutaan lähes kaikissa Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän kirkoissa sekä muutamalla seurakuntakodilla. Messuja on pitkin päivää ja niiden ajat löytyvät kätevimmin osoitteesta turunseurakunnat.fi/paasiainen. Tuomiokirkon pääsiäispäivän messuun klo 10 voi osallistua myös verkossa virtuaalikirkko.fi.
Sekä hiljaisena lauantaina että pääsiäissunnuntaina pääsiäisen tapahtumia voi kerrata Mikaelinkirkossa, jossa 30-vuotias Mikael-teatteri vie katsojat Jeesuksen hautaamisen jälkeisiin tunnelmiin opetuslasten, sadanpäämiesten ja ylipapin hovin näkökulmasta. Sovituksen jäljet -näytelmää esitetään lauantaina 19.4. klo 15 ja 17 ja sunnuntaina 20.4. klo 15 ja 17.
Toisena pääsiäispäivänä maanantaina 21.4. Runosmäen Riimissä ja Piikkiössä on mahdollisuus toisenlaiseen messukokemukseen. Riimin kirkossa klo 15 alkavassa Godfulness-messussa hiljennytään Jumalan läsnäoloon Raamatusta ammentavien Godfulness-harjoitusten avulla sekä nautitaan hoitavasta musiikista ja kauniista, rauhoittavista luomakunnan elementeistä. Piikkiön kirkossa alkaa klo 18 letkeän musiikin täyteinen gospelmessu, jossa musisoivat Ilonen House Band ja lauluryhmä.
Mikaelinkirkolla toinen pääsiäispäivä on SuperMaanantai, joka alkaa messulla Mikaelinkirkossa klo 11, jatkuu koko perheen värikkäällä Kirkonmäkitapahtumalla klo 14-16 ja sen jälkeen perheiden Mikaelmessulla klo 16.
Pääsiäisen koko ohjelma Turun ja Kaarinan seurakunnissa löytyy osoitteesta turunseurakunnat.fi/paasiainen.
(Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän viestintä 14.4.2025)
14.4.2025 07.00