Tule rukoilemaan rauhan ja sotien uhrien puolesta
Maarian seurakunnassa rukoillaan rauhaa maailmaan ja muistetaan sotien uhreja joka ilta läpi paastonajan.

Rauhanrukoukseen voi liittyä joka ilta klo 19.30.
> Rauhanrukous on Runosmäen Riimissä perjantaisin (ovi E2, Friskinpolun puolella).
> Rukous lähetetään suorana torstaisin Maarian seurakunnan Instagram-tilillä (@maariansrk).
> Rauhaa rukoillaan viikon muina päivinä Facebookissa Maarian seurakunnan sivulla.
Rauhanrukoukset jatkuvat 16.4. asti.

Yllätyksekseni palasin Turkuun vuonna 2021 asuttuani lähes neljännesvuosisadan Uudellamaalla. Syynä oli synnyinseurakuntani Maarian kirkkoherranvirka, joka tuli haettavaksi.
Maaria on moninaisuudessaan erityinen seurakunta, jota on ilo johtaa. Ihmiset ovat mukavia ja yhteishenki on hyvä. Eniten olen työssäni tekemisissä seurakunnan työntekijöiden ja seurakuntaneuvoston kanssa. Lisäksi haluan mahdollisimman paljon osallistua alueen tapahtumiin ja tuntea täällä asuvia, harrastavia ja työskenteleviä. Minut tavoittaa myös sosiaalisen median kautta.
Kirkolliset toimitukset Maariassa jaetaan pääosin muille papeille ja he hoitavatkin ne minua paremmin. Oma päätehtäväni on johtaa seurakuntaa ja huolehtia hyvästä hallinnosta.
11.3.2025 13.41