Veropohjan laajenemisesta johtuva lisätulo heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen
Osana valtion kuntien taloutta tukevia päätöksiä kuntien verotulo kasvaa vuonna 2025. Samalla kirkollisveron tuotto nousee, kun verovähennyksiä tehdään enemmän valtionverotuksesta kuin muista veroista.
Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymässä on arvioitu, että seurakuntayhtymälle tämä tarkoittaa arviolta 0,5 milj. euron nettomääräistä lisäystä tuloihin. Vuoden 2025 toimintasuunnitelmassa seurakuntayhtymä on budjetoinut kyseisen rahan ihmisten auttamiseen. Suunnitelmissa on kohdentaa rahaa esimerkiksi ruoka-apuun, vähävaraisten perheiden sekä pahoinvoivien nuorten auttamiseen.
Laskelmien mukaan koko Suomen evankelis-luterilaisen kirkon verotulojen määrä tulee lisääntymään noin 40 milj. euroa. Samaan aikaan valtio vähentää kirkolle maksamaa valtionrahoitusta noin 20 milj. euroa. Valtionrahoitus on tarkoitettu kattamaan mm. rakennusten kulttuuriperinnön säilyttämisestä, hautaustoimesta ja väestökirjanpidosta syntyviä kuluja. Näiden kulujen kattamiseen valtionrahoitus tulee jatkossa olemaan vahvasti alimitoitettu.
Lue lisää valtionrahoituksen leikkauksista tästä linkistä.
17.12.2024 15.21