Johtokunnat, toimikunnat ja asiantuntijaryhmät

Tehtävät ja jäsenet kaudella 2023-2026

Diakonia- ja sielunhoitotyön johtokunta

Varsinaiset jäsenet ja varajäsenet

  • Puheenjohtaja Merja Nurmio (Kirsi Kauliomäki)
  • Varpu Ruohonen (Matti Pennanen)
  • Markku Liitola (Sauli Seittenranta)
  • Jaana Koskenniemi (Armi Nurmi)
  • Kari Kettula (Sari Lähteenmäki)
  • Kari Mäenpää (Ailo Uhinki)
  • Hanna Suomela (Heli Karsson)
  • Ari Malmi (Juhani Ehojoki)
  • Tiina Stauffer (Iina Jussilainen)
  • Petra Lindblad (Camilla Granholm)
  • sihteeri diakonia- ja sielunhoitotyön joht. Teemu Hälli

Kasvatustyön johtokunta

Varsinaiset jäsenet ja varajäsenet

  • Puheenjohtaja Kaarina Valo-Laukkanen (Sofia Jääskeläinen)
  • Rasmus Hakala (Inna Nurmi)
  • Anneli Heikkilä (Heli Lehtonen)
  • Siiri Leppäjoki (Tuovi Puustinen)
  • Henrik Hurtig (Teppo Honkanen)
  • Jaana Jaakola (Annukka Helander)
  • Hannu Isolauri (Minna Tiainen)
  • Anna Pitkäjärvi (Katarina Rancken)
  • Marika Siika (Annina Lehtiö-Vainio)
  • Veeti Stengård (Virpi HIrvensalo)
  • sihteeri yhteisen kasvatustyön johtaja Katja Vanhatalo

Kiinteistöjohtokunta

Varsinaiset jäsenet ja varajäsenet

  • puheenjohtaja Seppo Lehtinen (Esko Lehtisalo)
  • Satu Alanen (Paula Mäkinen)
  • Raimo Erkkilä (Simo Hangelin)
  • Karri Koristo (Tapani Jokela)
  • Eevi Raunio (Pia Kauhanen)
  • Paula Lehtinen (Pirjo Varanka)
  • Anni Puhakka (Maija Palonheimo)
  • Tero Kuusisto (Samuli Laine)
  • Lotta Valve (Markus Salminen)
  • Ulla Achrén (Susanne Björkman)
  • sihteeri hautaustoimen päällikkö Pekka Sorri

Viestinnän asiantuntijaryhmä (2022)

Jäsenet

  • Puheenjohtaja Raimo Oksa
  • Aira Hellström
  • Marja Vaiste
  • Sirkka-Liisa Kaven
  • Laura Tikkanen
  • Helena Honka-Hallila
  • Jyrki Tuominen
  • Laura Rantanen
  • Heikki Palmu
  • Anders Mannfolk
  • sihteeri viestintäpäällikkö Paula Heino

Ympäristön asiantuntijaryhmä (2022)

Jäsenet

  • Puheenjohtaja Ilari Luojola
  • Heidi Haapala
  • Arvi Toivanen
  • Hanna Heino
  • Raimo Huhtanen
  • Antti Alitalo
  • Liisa Laukkanen
  • Katariina Haimi
  • Pekka Artukka
  • sihteeri suunnitteluhortonomi Heidi Grannas

Kuvataiteen asiantuntijaryhmä (2022)

Jäsenet

  • Puheenjohtaja Tuija Sievinen
  • Kristiina Hellsten
  • Anni-Maria Laato
  • Pertti Perko
  • Riina Mustonen
  • Leena Heikelä
  • Tuomo Tuiskula
  • Pirkko Mikkola
  • Simo Helenius
  • Ilpo Lahti
  • sihteeri intendentti Elina Ovaska

Musiikin asiantuntijaryhmä (2022)

Jäsenet

  • Puheenjohtaja Pekka Santala
  • Markus Matikka
  • Hanna Lystimäki
  • Markus Ollila
  • Maija Palonheimo
  • Esko Aaltonen
  • Unelma Nurmela
  • Ari Rantanen
  • Liisa Fredriksson
  • Essi Tarvainen
  • sihteeri kanttori Anu Åberg

Pyhän Marian ystävyysseurakuntatoimikunta (2022)

  • Puheenjohtaja Aulikki Mäkinen
  • Tuomo Tuiskula 
  • Seppo Lehtinen
  • Pirjo Tiensuu
  • Pertti Pussinen
  • Anssi Miettinen
  • Irja Gustafsson
  • Marjo Uotila
  • Pekka Saarela
  • Maria Olin
  • Anneli Heikkilä
  • talous- ja kehittämisjohtaja Timo Laakso (yhtymän edustaja)
  • sihteeri yhteyssihteeri Ann-Mari Lehti