Johtokunnat, toimikunnat ja asiantuntijaryhmät

Tehtävät ja jäsenet kaudella 2021–2022

Diakonia- ja sielunhoitotyön johtokunta

Varsinaiset jäsenet ja varajäsenet

  • Puheenjohtaja Merja Nurmio (Maaret Laakso)
  • Varpu Ruohonen (Juhani Ehojoki)
  • Matti Männistö (Elina Lehtonen)
  • Olavi Nummela (Kari Mäenpää)
  • Jaana Koskenniemi (Sointu Vilja)
  • Jaakko Erola (Tuula Nurmi)
  • Hanna Suomela (Riitta Vehanen)
  • Ailo Uhinki (Reima Mäkinen)
  • Kirsi Huoponen ( Ari Malmi)
  • Lillemor Wennerström 
  • sihteeri diakonia- ja sielunhoitotyön joht. Teemu Hälli

Kasvatustyön johtokunta

Varsinaiset jäsenet ja varajäsenet

  • Puheenjohtaja Jaana Jaakola (Maria Lähdemäki)
  • Ville Kouki (Mika Tunturi)
  • Raimo Erkkilä (Sinikka Tuomarila)
  • Marika Siika (Annina Lehtiö-Vainio)
  • Hannele Mustonen (Satu Alanen)
  • Jukka Laine (Kirsti Grönberg)
  • Mari Holmroos (Kati Andersén)
  • Mimmi Ruusunen (Kari Helander)
  • Hannu Isolauri (Mirkka Lehtonen)
  • Petra Lindblad (Magnus Gräsbeck)
  • sihteeri yhteisen kasvatustyön johtaja Katja Vanhatalo

Kiinteistöjohtokunta

Varsinaiset jäsenet ja varajäsenet

  • puheenjohtaja Seppo Lehtinen (Hans Ekroth)
  • Antti Koponen (Erkki Sellman)
  • Tero Kuusisto (Miikka Sipilä)
  • Eija Koskivaara (Jarno Kuivala)
  • Jorma Hellsten (Esko Lehtisalo)
  • Eevi Raunio (Pia Kauhanen)
  • Markku Liitola (Janne Tienpää)
  • Lotta Valve (Kari Kaukonen)
  • Aila Harjanne (Paula Mäkinen)
  • Paula Lehtinen (Arto Kaarma)
  • sihteeri hautaustoimen päällikkö Pekka Sorri

Viestinnän asiantuntijaryhmä

Jäsenet

  • Puheenjohtaja Raimo Oksa
  • Aira Hellström
  • Marja Vaiste
  • Sirkka-Liisa Kaven
  • Laura Tikkanen
  • Helena Honka-Hallila
  • Jyrki Tuominen
  • Laura Rantanen
  • Heikki Palmu
  • Anders Mannfolk
  • sihteeri viestintäpäällikkö Paula Heino

Ympäristön asiantuntijaryhmä

Jäsenet

  • Puheenjohtaja Ilari Luojola
  • Heidi Haapala
  • Arvi Toivanen
  • Hanna Heino
  • Raimo Huhtanen
  • Antti Alitalo
  • Liisa Laukkanen
  • Katariina Haimi
  • Pekka Artukka
  • sihteeri suunnitteluhortonomi Heidi Grannas

Kuvataiteen asiantuntijaryhmä

Jäsenet

  • Puheenjohtaja Tuija Sievinen
  • Kristiina Hellsten
  • Anni-Maria Laato
  • Pertti Perko
  • Riina Mustonen
  • Leena Heikelä
  • Tuomo Tuiskula
  • Pirkko Mikkola
  • Simo Helenius
  • Ilpo Lahti
  • sihteeri intendentti Elina Ovaska

Musiikin asiantuntijaryhmä

Jäsenet

  • Puheenjohtaja Pekka Santala
  • Markus Matikka
  • Hanna Lystimäki
  • Markus Ollila
  • Maija Palonheimo
  • Esko Aaltonen
  • Unelma Nurmela
  • Ari Rantanen
  • Liisa Fredriksson
  • Essi Tarvainen
  • sihteeri kanttori Anu Åberg

Pyhän Marian ystävyysseurakuntatoimikunta

  • Puheenjohtaja Aulikki Mäkinen
  • Tuomo Tuiskula 
  • Seppo Lehtinen
  • Pirjo Tiensuu
  • Pertti Pussinen
  • Anssi Miettinen
  • Irja Gustafsson
  • Marjo Uotila
  • Pekka Saarela
  • Maria Olin
  • talous- ja kehittämisjohtaja Timo Laakso (yhtymän edustaja)
  • sihteeri yhteyssihteeri Ann-Mari Lehti