Tervetuloa Henrikinseurakunnan melontariparille  - ripariryhmä 107!

Meillä on nyt edessä yhteinen yli puolen vuoden mittainen matka eli rippikoulu ennen sen huipennusta, konfirmaatiota, joka on 6.8.2023 klo 13:00 Henrikinkirkossa. Leirijakso on 27.7.-3.8.2023.
Rippikouluhan koostuu kolmesta osasta: aloitusjaksosta, leiristä ja konfirmaatiosta. Tässä on sinulle tietoa tulevista aikatauluista. Merkitse ne jo nyt ylös kalenteriisi/kännykkääsi. 

Rippikouluryhmämme ohjelman löydät tästä:  

  • Ke 1.2. klo 16.30-18.15 Tullaan tutummaksi, Henrikinkirkon alakerta. Tule sisään kirkon oikeanpuoleista päädystä.
  • Su 12.2. klo 10-15 Toimintapäivä, aloitetaan kirkon alakerrassa.
  • To 2.3. klo 16.00-18.00 Kanttorin opetusta, Henrikinkirkko (tule sisään kirkon pääovesta)
  • Vko 11-13 Aloituskeskustelu: nuori, huoltaja ja ohjaajat
  • Ti 21.3. 17.50-19.15 Iltamessu, (tule sisään kirkon pääovesta)
  • Ma 22.5. klo 17.00-19.15 Meidän ripari+ leiri-info Henrikinkirkon alakerta
  • Ke 31.5. klo 18.00-19.00 Vanhempainilta, Henrikinkirkon alakerta. Tule sisään kirkon oikeanpuoleista päädystä.
  • To 27.7.-3.8. Leirijakso Kustenniemessä
  • Su 6.8. klo 13.00 Konfirmaatiomessu, Henrikinkirkko

Rippikoulu alkaa osallistumisella seurakunnan toimintaan. Kaikki kokoontumisemme ja tilaisuudet kuuluvat siihen. Aloitusjakson asiallinen suorittaminen on edellytys pääsystä kesän leirille. Rippikoulun voi käydä vain kerran elämässään, joten toivomme harrastusten joustavan. Mikäli et pääse osallistumaan johonkin tapaamiseemme (lähinnä sairastumisen vuoksi) ilmoitathan siitä, niin voimme yhdessä miettiä miten voit korvata poissaolosi. Tervetuloa rippikouluun, yhteiselle matkallemme! Kysymyksiin vastaamme mielellämme. Ole rohkeasti yhteydessä!

Diakoniaopetus suoritetaan pienissä ryhmissä. Alla linkki pienryhmiin. 

 

Diakonia rippikoulussa

  • Su 5.2. klo 14-15 Henrikinkirkko Yhteisvastuun aloitustapahtuma tule sisään pääovista
    (Jessica, Helmi K, Linda, Maija)
  • To 9.3. klo 17.45-18.45 Koivulan srk koti sämpyläkirkko
    (Vilho Ki, Vilho Ko, Santeri)
  • Ke 15.3. klo 17-18 Karderooppivierailu, Kaarlentie 2
    (Niklas, Sampo, Ronny, Lotta N, Aarne, Olivia)
  • Ke 19.4. klo 17-18 Henrikinkirkko yläkerta tule sisään keskiovista Diakoniaa
    (Jussi, Elmeri, Eeli, Aatos)
  • La 29.4. klo 15-16 Henrikinkirkko yläkerta tule sisään keskiovista Munkkimarkkinat
    (Lotta V, Helmi V, Nea, Kanerva, Iida)