Seurakuntavaalien 2018 tulokset Mikaelinseurakunnassa

Seurakuntavaalien varsinaisena vaalipäivänä 18.11. äänestyspaikat ovat avoinna klo 20:een saakka. Vaalien tulokset Mikaelinseurakunnassa julkaistaan tällä sivulla, kun ääntenlaskenta on valmistunut.

Edellisissä vaaleissa uudet luottamushenkilöt olivat selvillä noin klo 23.

Tulokset ovat alustavia. Vaalilautakunta vahvistaa seurakuntakohtaiset tulokset 21.11.2018 ja tämän jälkeen ne julkaistaan virallisesti myös seurakunnan ilmoitustauluilla. Julkaisemme kaikkien valituksi tulleiden nimet myös verkossa.

Tuloslaskennan etenemistä voit seurata myös Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän Twitterissä @Turunsrk.

Turun Mikaelinseurakunta

http://www.turunseurakunnat.fi/mikaelinseurakunta

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

8,6 %

Äänestäneitä 1560
Äänioikeutettuja 18241

Ennakkoäänestysprosentti

4,9 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

4,8 %

Äänestäneitä 17
Äänioikeutettuja 355

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 6 kpl
Valituista uusia 1 kpl
keski-ikä vuotta 57 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Yhteinen kirkkovaltuusto

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Ulla-Maija Vierimaa fil. maist., englannin ja ruotsin kielen lehtori 45 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 487,00 * 75
Katariina Haimi  insinööri 4 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 436,00 * 86
Hanna Suomela KM, erityisluokanopettaja 22 Partiotyön ystävät ehdokaslista 320,00 * 71
Aila Harjanne kunnallisneuvos, dipl. kauppias 32 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 243,50 * 62
Seppo Lehtinen työsuojeluinsinööri, eläkkeellä 25 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 236,00 * 74
Anna Lintunen dosentti, MTT 8 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 218,00 * 70

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Pia Lindell FM 35 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 162.333 49
Mari Holmroos   työyhteisön kehittäjä, VTM 18 Partiotyön ystävät ehdokaslista 160.0 49
Kari Mäenpää   koulutussuunnittelija, opettaja 9 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 145.333 66
Tanja Raunio   baarimestari 40 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 121.75 41
Helena Honka-Hallila   FL, tietokirjailija 24 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 118.0 55
Anna Sirkiä   kansanedustajan avustaja, musiikkipedagogiopiskelija 12 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 109.0 43
Jarno Kuivala   aliupseeri 19 Partiotyön ystävät ehdokaslista 106.667 44
Marjo Valtonen   asianajaja, varatuomari 44 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 97.4 37
Simo Hangelin   varastotyöntekijä 5 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 87.2 33
Anna-Riina Koskenniemi   LL 34 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 81.1667 34
Linnea Eerola   opiskelija 15 Partiotyön ystävät ehdokaslista 80.0 39
Sirpa Rinne   yo-merkonomi, välinehuoltaja 27 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 78.6667 31
Juha Arko   Myyntipäällikkö 2 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 72.6667 28
Pekka Artukka atk-yrittäjä, eläkeläinen 30 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 69.5714 31
Kristiina Lahdenvesi KTK, kirjanpitäjä 20 Partiotyön ystävät ehdokaslista 64.0 37
Pyry Iivonen   opiskelija 7 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 62.2857 22
Ailo Uhinki psykologi, filosofian tohtori 43 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 60.875 29
Eija Esko   eläkeläinen, mikrobiologi 23 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 59.0 25
Hanna-Maija Mäki-Laurila   talouspäällikkö 10 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 54.5 18
Mika Tunturi   nuorisotyön projektipäällikkö 42 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 54.1111 26
Pia Sjöberg TKT, tuotekehityspäällikkö 21 Partiotyön ystävät ehdokaslista 53.3333 33
Jukka Koivukoski   asiakaspalvelija 33 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 48.7 23
Ruut Suomela   kanslisti 13 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 48.4444 17
Hannu Visuri luottamusmies 29 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 47.2 20
Jari Heinonen   lähihoitaja 16 Partiotyön ystävät ehdokaslista 45.7143 24
Marja-Liisa Waltonen   yrittäjä 46 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 44.2727 18
Harri Hietarinta   Lehdenjakaja 6 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 43.6 16
Kimmo Metso   yrittäjä, insinööri 36 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 40.5833 18
Joni Holmroos   toimitusjohtaja, FM 17 Partiotyön ystävät ehdokaslista 40.0 23
Anne Valtonen   tutkintasihteeri 14 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 39.6364 15
Jukka Rusi   eläkeläinen 28 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 39.3333 17
Ville Ruuskanen   opiskelija 41 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 37.4615 14
Rewayatullah Habibi   Opiskelija 3 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 36.3333 14
Raimo Oksa   palvelupäällikkö, VTM 37 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 34.7857 13
Markus Matikka   varastomies 26 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 33.7143 14
Lars Rantanen   majuri evp 11 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 33.5385 8
Pertti Perko   urheiluasiamies, eläkkeellä 39 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 32.4667 8
Elisabeth Erholtz   sosiaalialan esimies, sosionomi (yamk) 31 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 30.4375 7
Pekka Paatonen   controller 38 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 28.6471 2

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Äänestysaktiivisuus seurakuntaneuvoston vaaleissa

Äänestysprosentti

8,6 %

Äänestäneitä 1560
Äänioikeutettuja 18241

Ennakkoäänestysprosentti

4,9 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

4,8 %

Äänestäneitä 17
Äänioikeutettuja 355

Yhteenveto seurakuntaneuvostoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 16 kpl
Valituista uusia 10 kpl
keski-ikä 48 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Ulla-Maija Vierimaa fil. maist., englannin ja ruotsin kielen lehtori 91 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 485.0 79
Katariina Haimi   insinööri 65 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 396.0 75
Hanna Suomela KM, erityisluokanopettaja 62 Partiotyön ystävät ehdokaslista 302.0 75
Viivu Seila   lähihoitaja 53 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 283.0 73
Aila Harjanne kunnallisneuvos, dipl. kauppias 78 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 242.5 64
Kari Mäenpää   koulutussuunnittelija, opettaja 70 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 198.0 71
Pia Lindell FM 81 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 161.667 51
Jarno Kuivala   aliupseeri 59 Partiotyön ystävät ehdokaslista 151.0 46
Seppo Lehtinen työsuojeluinsinööri, eläkkeellä 49 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 141.5 66
Anna Lintunen dosentti, MTT 69 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 132.0 63
Tanja Raunio   baarimestari 86 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 121.25 37
Linnea Eerola   opiskelija 55 Partiotyön ystävät ehdokaslista 100.667 40
Anna Sirkiä   kansanedustajan avustaja, musiikkipedagogiopiskelija 73 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 99.0 33
Anna-Riina Koskenniemi   LL 80 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 97.0 35
Helena Honka-Hallila   FL, tietokirjailija 48 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 94.3333 53
Marjo Valtonen   asianajaja, varatuomari 90 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 80.8333 32

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Simo Hangelin   varastotyöntekijä 66 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 79.2 30
Mari Holmroos   työyhteisön kehittäjä, VTM 58 Partiotyön ystävät ehdokaslista 75.5 40
Eija Esko   eläkeläinen, mikrobiologi 47 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 70.75 22
Ailo Uhinki psykologi, filosofian tohtori 89 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 69.2857 31
Juha Arko   Myyntipäällikkö 63 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 66.0 26
Pekka Artukka atk-yrittäjä, eläkeläinen 76 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 60.625 27
Kristiina Lahdenvesi KTK, kirjanpitäjä 60 Partiotyön ystävät ehdokaslista 60.4 32
Hannu Visuri luottamusmies 54 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 56.6 21
Hanna-Maija Mäki-Laurila   talouspäällikkö 71 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 56.5714 19
Jukka Koivukoski   asiakaspalvelija 79 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 53.8889 23
Pia Sjöberg TKT, tuotekehityspäällikkö 61 Partiotyön ystävät ehdokaslista 50.3333 29
Pyry Iivonen   opiskelija 68 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 49.5 19
Mika Tunturi   nuorisotyön projektipäällikkö 88 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 48.5 23
Sirpa Rinne   yo-merkonomi, välinehuoltaja 51 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 47.1667 21
Ville Ruuskanen   opiskelija 87 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 44.0909 18
Harri Hietarinta   Lehdenjakaja 67 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 44.0 16
Jari Heinonen   lähihoitaja 56 Partiotyön ystävät ehdokaslista 43.1429 22
Jukka Rusi   eläkeläinen 52 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 40.4286 16
Marja-Liisa Waltonen   yrittäjä 92 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 40.4167 17
Anne Valtonen   tutkintasihteeri 75 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 39.6 13
Joni Holmroos   toimitusjohtaja, FM 57 Partiotyön ystävät ehdokaslista 37.75 18
Kimmo Metso   yrittäjä, insinööri 82 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 37.3077 16
Ruut Suomela   kanslisti 74 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 36.0 13
Markus Matikka   varastomies 50 Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista 35.375 11
Pertti Perko   urheiluasiamies, eläkkeellä 85 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 34.6429 12
Rewayatullah Habibi   Opiskelija 64 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 33.0 12
Raimo Oksa   palvelupäällikkö, VTM 83 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 32.3333 10
Lars Rantanen   majuri evp 72 Yhteinen kirkkomme ehdokaslista 30.4615 6
Elisabeth Erholtz   sosiaalialan esimies, sosionomi (yamk) 77 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 30.3125 7
Pekka Paatonen   controller 84 Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista 28.5294 3

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.