Turun Mikaelinseurakunta

Kirkkovaltuusto

Yhteinen kirkkomme ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Juha Arko Myyntipäällikkö 2
Rewayatullah Habibi Opiskelija 3
Katariina Haimi insinööri 4
Simo Hangelin varastotyöntekijä 5
Harri Hietarinta Lehdenjakaja 6
Pyry Iivonen opiskelija 7
Anna Lintunen dosentti, MTT 8
Kari Mäenpää koulutussuunnittelija, opettaja 9
Hanna-Maija Mäki-Laurila talouspäällikkö 10
Lars Rantanen majuri evp 11
Anna Sirkiä kansanedustajan avustaja, musiikkipedagogiopiskelija 12
Ruut Suomela kanslisti 13
Anne Valtonen tutkintasihteeri 14

Partiotyön ystävät ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Linnea Eerola opiskelija 15
Jari Heinonen lähihoitaja 16
Joni Holmroos toimitusjohtaja, FM 17
Mari Holmroos työyhteisön kehittäjä, VTM 18
Jarno Kuivala aliupseeri 19
Kristiina Lahdenvesi KTK, kirjanpitäjä 20
Pia Sjöberg TKT, tuotekehityspäällikkö 21
Hanna Suomela KM, erityisluokanopettaja 22

Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Eija Esko eläkeläinen, mikrobiologi 23
Helena Honka-Hallila FL, tietokirjailija 24
Seppo Lehtinen työsuojeluinsinööri, eläkkeellä 25
Markus Matikka varastomies 26
Sirpa Rinne yo-merkonomi, välinehuoltaja 27
Jukka Rusi eläkeläinen 28
Hannu Visuri luottamusmies 29

Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Pekka Artukka atk-yrittäjä, eläkeläinen 30
Elisabeth Erholtz sosiaalialan esimies, sosionomi (yamk) 31
Aila Harjanne kunnallisneuvos, dipl. kauppias 32
Jukka Koivukoski asiakaspalvelija 33
Anna-Riina Koskenniemi LL 34
Pia Lindell FM 35
Kimmo Metso yrittäjä, insinööri 36
Raimo Oksa palvelupäällikkö, VTM 37
Pekka Paatonen controller 38
Pertti Perko urheiluasiamies, eläkkeellä 39
Tanja Raunio baarimestari 40
Ville Ruuskanen opiskelija 41
Mika Tunturi nuorisotyön projektipäällikkö 42
Ailo Uhinki psykologi, filosofian tohtori 43
Marjo Valtonen asianajaja, varatuomari 44
Ulla-Maija Vierimaa fil. maist., englannin ja ruotsin kielen lehtori 45
Marja-Liisa Waltonen yrittäjä 46

Seurakuntaneuvosto

Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Eija Esko eläkeläinen, mikrobiologi 47
Helena Honka-Hallila FL, tietokirjailija 48
Seppo Lehtinen työsuojeluinsinööri, eläkkeellä 49
Markus Matikka varastomies 50
Sirpa Rinne yo-merkonomi, välinehuoltaja 51
Jukka Rusi eläkeläinen 52
Viivu Seila lähihoitaja 53
Hannu Visuri luottamusmies 54

Partiotyön ystävät ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Linnea Eerola opiskelija 55
Jari Heinonen lähihoitaja 56
Joni Holmroos toimitusjohtaja, FM 57
Mari Holmroos työyhteisön kehittäjä, VTM 58
Jarno Kuivala aliupseeri 59
Kristiina Lahdenvesi KTK, kirjanpitäjä 60
Pia Sjöberg TKT, tuotekehityspäällikkö 61
Hanna Suomela KM, erityisluokanopettaja 62

Yhteinen kirkkomme ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Juha Arko Myyntipäällikkö 63
Rewayatullah Habibi Opiskelija 64
Katariina Haimi insinööri 65
Simo Hangelin varastotyöntekijä 66
Harri Hietarinta Lehdenjakaja 67
Pyry Iivonen opiskelija 68
Anna Lintunen dosentti, MTT 69
Kari Mäenpää koulutussuunnittelija, opettaja 70
Hanna-Maija Mäki-Laurila talouspäällikkö 71
Lars Rantanen majuri evp 72
Anna Sirkiä kansanedustajan avustaja, musiikkipedagogiopiskelija 73
Ruut Suomela kanslisti 74
Anne Valtonen tutkintasihteeri 75

Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Pekka Artukka atk-yrittäjä, eläkeläinen 76
Elisabeth Erholtz sosiaalialan esimies, sosionomi (yamk) 77
Aila Harjanne kunnallisneuvos, dipl. kauppias 78
Jukka Koivukoski asiakaspalvelija 79
Anna-Riina Koskenniemi LL 80
Pia Lindell FM 81
Kimmo Metso yrittäjä, insinööri 82
Raimo Oksa palvelupäällikkö, VTM 83
Pekka Paatonen controller 84
Pertti Perko urheiluasiamies, eläkkeellä 85
Tanja Raunio baarimestari 86
Ville Ruuskanen opiskelija 87
Mika Tunturi nuorisotyön projektipäällikkö 88
Ailo Uhinki psykologi, filosofian tohtori 89
Marjo Valtonen asianajaja, varatuomari 90
Ulla-Maija Vierimaa fil. maist., englannin ja ruotsin kielen lehtori 91
Marja-Liisa Waltonen yrittäjä 92

Yhdet vai kahdet vaalit

Vaaleilla valitaan seurakuntaneuvostot ja kirkkovaltuustot. Jos seurakunta kuuluu seurakuntayhtymään, toimitetaan kahdet vaalit.

1. Jos seurakunta on taloudellisesti itsenäinen, toimitetaan yhdet vaalit, joilla valitaan kirkkovaltuuston jäsenet.

Kirkkovaltuusto johtaa itsenäisen seurakunnan toimintaa.

Kirkkovaltuuston äänestyslippu on valkoinen.

2. Jos seurakunta kuuluu seurakuntayhtymään, toimitetaan kahdet vaalit.

Vaaleilla valitaan jäsenet:

  1. Yhteiseen kirkkovaltuustoon, joka johtaa seurakuntayhtymää.
    Yhteinen kirkkovaltuusto päättää seurakuntayhtymän talousarviosta, kirkollisveron suuruudesta, rakennushankkeista ja suurimmista avustuksista. Kirkkovaltuusto jakaa seurakuntatyöhön käytettävät varat seurakuntien kesken.

    Kirkkovaltuuston äänestyslippu on valkoinen.
  2. Seurakuntaneuvostoon, joka johtaa seurakuntayhtymään kuuluvan seurakunnan toimintaa.
    Kukin seurakuntaneuvosto päättää oman seurakuntansa toiminnasta ja valitsee seurakunnan työntekijät. Lapsityö,  nuorisotyö, vanhustyö ja diakoniatyö painotuksineen kuuluvat seurakuntaneuvostojen toimialaan.

    Seurakuntaneuvoston äänestyslippu on oranssi.
   

Molempia vaaleja varten on ehdokaslistat erikseen. Sama ehdokas voi olla ehdolla molemmissa vaaleissa tai vain toisessa.

Sivustolla julkaistaan alustavat tulokset. Viralliset vaalitulokset julkaistaan seurakuntien sivuilla.
Tiedot perustuvat seurakuntien vaalien laskentajärjestelmään syöttämiin tietoihin.
Mikäli tiedoissa on virheitä, ota yhteys seurakuntaasi.