Turun Martinseurakunta

Kirkkovaltuusto

Yhteinen kirkkomme

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Arto Kaarma Pastori, työväenopiston emeritusrehtori 2
Mauri Kantola Junamies, eläkeläinen 3
Jussi Kinnunen VTL, teol. yo. 4
Henna Laiho Lähihoitaja 6
Tiina Lunden Omaishoitaja 7
Seppo Muurinen Yrittäjä 8
Tuomo Pelander Nuorisonohjaaja, eläkeläinen 9
Taisto Penttilä Yrittäjä 10
Laura Tikkanen FM, opettaja 11
Mari Venno Myyntiedustaja 12
Marko Viljanen Liikennepäivystäjä 13

Yhteinen kirkkomme

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Arto Kaarma Pastori, työväenopiston emeritusrehtori 2
Mauri Kantola Junamies, eläkeläinen 3
Jussi Kinnunen VTL, teol. yo. 4
Henna Laiho Lähihoitaja 6
Tiina Lunden Omaishoitaja 7
Seppo Muurinen Yrittäjä 8
Tuomo Pelander Nuorisonohjaaja, eläkeläinen 9
Taisto Penttilä Yrittäjä 10
Laura Tikkanen FM, opettaja 11
Mari Venno Myyntiedustaja 12
Marko Viljanen Liikennepäivystäjä 13

Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Matilda Isotalo-Paananen KTM, TK 14
Roosa Kesti Ylioppilas 15
Markku Liitola Kultaseppä, eläkeläinen 16
Arja Manelius FM, eläkeläinen 17
Hannele Mustonen Rehtori, eläkkeellä 18
Reijo Mäkynen Eläkeläinen 19
Matti Puhakka Kauppias 20
Mika Saari Toimitusjohtaja 21
Heimo Valkama Erikoislääkäri 22

Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Matilda Isotalo-Paananen KTM, TK 14
Roosa Kesti Ylioppilas 15
Markku Liitola Kultaseppä, eläkeläinen 16
Arja Manelius FM, eläkeläinen 17
Hannele Mustonen Rehtori, eläkkeellä 18
Reijo Mäkynen Eläkeläinen 19
Matti Puhakka Kauppias 20
Mika Saari Toimitusjohtaja 21
Heimo Valkama Erikoislääkäri 22

Vihreä kirkko

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Liisa Laukkanen FT, lehtori 23

Vihreä kirkko

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Liisa Laukkanen FT, lehtori 23

Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Hans Ekroth Tekninen isännöitsijä 24
Kaj Engblom LVI asentaja, eläkeläinen 25
Marjut Hannula-Telkola Ompelija, eläkkeellä 26
Maaret Laakso Aluepäällikkö 27
Otso Säde Koneasentaja 28
Kalervo Tuomi Energiavalvoja 29

Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Hans Ekroth Tekninen isännöitsijä 24
Kaj Engblom LVI asentaja, eläkeläinen 25
Marjut Hannula-Telkola Ompelija, eläkkeellä 26
Maaret Laakso Aluepäällikkö 27
Otso Säde Koneasentaja 28
Kalervo Tuomi Energiavalvoja 29

Partiotyön ystävät

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Kirsti Grönberg Lastentarhaopettaja 30
Kalle Lahdelma Designer 31
Jukka Laine Rehtori 32
Juha Lehtonen Tutkimusprofessori 33
Katariina Ottosson Toiminnanohjaaja 34
Juhani Pulkkinen Kapteeniluutnantti evp, sotakamreeri 35
Meri Rouhiainen Opiskelija 36
Pekka Saarela Opettaja, hopeasusi 37
Markus Salminen Aluevastaava 38
Essi Tarvainen Perusopetuksen lehtori, FM ja KM 39
Lotta Valve TT, tutkija 40

Partiotyön ystävät

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Kirsti Grönberg Lastentarhaopettaja 30
Kalle Lahdelma Designer 31
Jukka Laine Rehtori 32
Juha Lehtonen Tutkimusprofessori 33
Katariina Ottosson Toiminnanohjaaja 34
Juhani Pulkkinen Kapteeniluutnantti evp, sotakamreeri 35
Meri Rouhiainen Opiskelija 36
Pekka Saarela Opettaja, hopeasusi 37
Markus Salminen Aluevastaava 38
Essi Tarvainen Perusopetuksen lehtori, FM ja KM 39
Lotta Valve TT, tutkija 40

Seurakuntaneuvosto

Yhteinen kirkkomme

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Arto Kaarma Pastori, työväenopiston emeritusrehtori 41
Mauri Kantola Junamies, eläkeläinen 42
Jussi Kinnunen VTL, teol. yo. 43
Tiina Lunden Omaishoitaja 45
Seppo Muurinen Yrittäjä 46
Tuomo Pelander Nuorisonohjaaja, eläkeläinen 47
Taisto Penttilä Yrittäjä 48
Laura Tikkanen FM, opettaja 49
Mari Venno Myyntiedustaja 50
Marko Viljanen Liikennepäivystäjä 51

Yhteinen kirkkomme

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Arto Kaarma Pastori, työväenopiston emeritusrehtori 41
Mauri Kantola Junamies, eläkeläinen 42
Jussi Kinnunen VTL, teol. yo. 43
Tiina Lunden Omaishoitaja 45
Seppo Muurinen Yrittäjä 46
Tuomo Pelander Nuorisonohjaaja, eläkeläinen 47
Taisto Penttilä Yrittäjä 48
Laura Tikkanen FM, opettaja 49
Mari Venno Myyntiedustaja 50
Marko Viljanen Liikennepäivystäjä 51

Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Matilda Isotalo-Paananen KTM, TK 52
Roosa Kesti Ylioppilas 53
Markku Liitola Kultaseppä, eläkeläinen 54
Arja Manelius FM, eläkeläinen 55
Hannele Mustonen Rehtori, eläkkeellä 56
Reijo Mäkynen Eläkeläinen 57
Matti Puhakka Kauppias 58
Mika Saari Toimitusjohtaja 59
Heimo Valkama Erikoislääkäri 60

Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Matilda Isotalo-Paananen KTM, TK 52
Roosa Kesti Ylioppilas 53
Markku Liitola Kultaseppä, eläkeläinen 54
Arja Manelius FM, eläkeläinen 55
Hannele Mustonen Rehtori, eläkkeellä 56
Reijo Mäkynen Eläkeläinen 57
Matti Puhakka Kauppias 58
Mika Saari Toimitusjohtaja 59
Heimo Valkama Erikoislääkäri 60

Vihreä kirkko

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Liisa Laukkanen FT, lehtori 61

Vihreä kirkko

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Liisa Laukkanen FT, lehtori 61

Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Hans Ekroth Tekninen isännöitsijä 62
Kaj Engblom LVI-asentaja, eläkeläinen 63
Marjut Hannula-Telkola Ompelija, eläkkeellä 64
Maaret Laakso Aluepäällikkö 65
Otso Säde Koneasentaja 66
Kalervo Tuomi Energiavalvoja 67

Turun sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Hans Ekroth Tekninen isännöitsijä 62
Kaj Engblom LVI-asentaja, eläkeläinen 63
Marjut Hannula-Telkola Ompelija, eläkkeellä 64
Maaret Laakso Aluepäällikkö 65
Otso Säde Koneasentaja 66
Kalervo Tuomi Energiavalvoja 67

Partiotyön ystävät

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Alina Ahremaa Opiskelija 68
Kirsti Grönberg Lastentarhaopettaja 69
Laura Jukkala 70
Sofia Jääskeläinen Luokanopettaja 71
Kalle Lahdelma Designer 72
Jukka Laine Rehtori 73
Katariina Ottosson Toiminnanohjaaja 74
Tiitu Peltola Opiskelija 75
Aino Perälä Opiskelija 76
Juhani Pulkkinen Kapteeniluutnantti evp, sotakamreeri 77
Meri Rouhiainen Opiskelija 78
Pekka Saarela Opettaja, hopeasusi 79
Markus Salminen Aluevastaava 80
Essi Tarvainen Perusopetuksen lehtori, FM, KM 81
Lotta Valve TT, tutkija 82
Juha Lehtonen Tutkimusprofessori 83
Karolina Grönberg Ylioppilas, upseerikokelas 84

Partiotyön ystävät

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero
Alina Ahremaa Opiskelija 68
Kirsti Grönberg Lastentarhaopettaja 69
Laura Jukkala 70
Sofia Jääskeläinen Luokanopettaja 71
Kalle Lahdelma Designer 72
Jukka Laine Rehtori 73
Katariina Ottosson Toiminnanohjaaja 74
Tiitu Peltola Opiskelija 75
Aino Perälä Opiskelija 76
Juhani Pulkkinen Kapteeniluutnantti evp, sotakamreeri 77
Meri Rouhiainen Opiskelija 78
Pekka Saarela Opettaja, hopeasusi 79
Markus Salminen Aluevastaava 80
Essi Tarvainen Perusopetuksen lehtori, FM, KM 81
Lotta Valve TT, tutkija 82
Juha Lehtonen Tutkimusprofessori 83
Karolina Grönberg Ylioppilas, upseerikokelas 84

Yhdet vai kahdet vaalit

Vaaleilla valitaan seurakuntaneuvostot ja kirkkovaltuustot. Jos seurakunta kuuluu seurakuntayhtymään, toimitetaan kahdet vaalit.

1. Jos seurakunta on taloudellisesti itsenäinen, toimitetaan yhdet vaalit, joilla valitaan kirkkovaltuuston jäsenet.

Kirkkovaltuusto johtaa itsenäisen seurakunnan toimintaa.

Kirkkovaltuuston äänestyslippu on valkoinen.

2. Jos seurakunta kuuluu seurakuntayhtymään, toimitetaan kahdet vaalit.

Vaaleilla valitaan jäsenet:

  1. Yhteiseen kirkkovaltuustoon, joka johtaa seurakuntayhtymää.
    Yhteinen kirkkovaltuusto päättää seurakuntayhtymän talousarviosta, kirkollisveron suuruudesta, rakennushankkeista ja suurimmista avustuksista. Kirkkovaltuusto jakaa seurakuntatyöhön käytettävät varat seurakuntien kesken.

    Kirkkovaltuuston äänestyslippu on valkoinen.
  2. Seurakuntaneuvostoon, joka johtaa seurakuntayhtymään kuuluvan seurakunnan toimintaa.
    Kukin seurakuntaneuvosto päättää oman seurakuntansa toiminnasta ja valitsee seurakunnan työntekijät. Lapsityö,  nuorisotyö, vanhustyö ja diakoniatyö painotuksineen kuuluvat seurakuntaneuvostojen toimialaan.

    Seurakuntaneuvoston äänestyslippu on oranssi.
   

Molempia vaaleja varten on ehdokaslistat erikseen. Sama ehdokas voi olla ehdolla molemmissa vaaleissa tai vain toisessa.

Tiedot perustuvat seurakuntien vaalien laskentajärjestelmään syöttämiin tietoihin.