Seurakuntaneuvosto seurakunnan palvelijana

Seurakunta on kirkon perusyksikkö. Se huolehtii muun muassa jumalanpalveluksista, kasteesta, ehtoollisesta, vihkimisestä, hautaamisesta, kristillisestä kasvatuksesta, sielunhoidosta, diakoniasta ja lähetystyöstä.

Seurakuntaneuvosto johtaa osaltaan seurakunnan toimintaa. Sen jäsenet ovat vaaleilla valittuja Katariinanseurakunnan täysi-ikäisiä jäseniä. Seurakuntaneuvosto päättää muun muassa seurakunnan varojen käytöstä. Jokaisella seurakunnalla on edustajansa myös Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän ylintä päätösvaltaa käyttävässä yhteisessä kirkkovaltuustossa.

Katariinanseurakunnan seurakuntaneuvosto

  • Seurakuntaneuvoston puheenjohtaja, vs. kirkkoherra Outi Toljamo p. 040 3417 134, outi.toljamo@evl.fi
  • Seurakuntaneuvoston sihteeri, kappalainen Antero Paatere p. 040 3417 642, antero.paatere@evl.fi
  • Heinonen Mari p. 044 906 4884, maria.heinonen1@gmail.com
  • Kallio Nina p. 0400 769 764, nina.a.kallio@gmail.com
  • Kavén Sirkka-Liisa p. 050 353 6832, slkaven@gmail.com
  • Koskivaara Eija p. 040 149 7587, eija.koskivaara@utu.fi
  • Laato Anni Maria anni.laato@abo.fi
  • Laihinen Marja-Leena p. 040 542 8455, marjaleena.laihinen@gmail.com
  • Eriika Lundström p. 040 717 8797, thelundstrom@gmail.com
  • Nina Koiranen nina.koiranen@gmail.com
  • Rantanen Ari p. 040 717 0707, ari.rantanen@turku.fi
  • Salminen Päivi p. 040 534 6509, paivi.salminen@pp1.inet.fi
  • Siivonen Riitta p. 050 571 2069, riitta.siivonen@gmail.com
  • Sokajärvi Anneli p. 050 599 2520, anneli.sokajarvi@elisanet.fi
  • Stauffer Tiina tiina.stauffer@turku.fi
  • Tiensuu Pirjo p. 044 219 2248, pirjo.tiensuu@elisanet.fi

 

Seurakuntaneuvoston päätökset

Pöytäkirjat vuodelta 2017

25.1.2017

22.2.2017

22.3.2017

 

Pöytäkirjat vuodelta 2016

20.1.2016

9.2.2016

20.4.2016

18.5.2016

15.6.2016

7.9.2016

19.10.2016

23.11.2016

15.12.2016

YouTube-video

Ota yhteyttä

Outi Toljamo
vs. kirkkoherra
Katariinanseurakunta