Tukea omaishoitajille

Omaishoitajana voit kaivata monenlaista tukea. Seurakunnat järjestävät omaishoitajille omia ryhmätapaamisia. Niissä voit tavata samassa elämäntilanteessa olevia ja keskustella kaikenlaisista asioista. Ja jakaa iloja ja suruja.

Omaishoitajien ryhmätapaamisissa voit keskustella mieltäsi painavista asioista. Ryhmissä vierailee aina silloin tällöin asiantuntijoita, joilta saat tietoa esimerkiksi erilaisista tuki- ja palvelumuodoista. Ryhmässä pääset myös virkistäytymään vaikka retkellä. Seurakuntien diakoniatyöntekijät toimivat ryhmien ohjaajina.

Omaishoitajien ryhmään voit tulla mukaan, vaikka et olisikaan virallisesti omaishoitaja. Muista myös, että voit halutessasi pohtia asioita yhdessä oman seurakuntasi diakoniatyöntekijän kanssa.

Diakoniatyöntekijä on tavattavissa keskustelua varten Omaishoitokeskuksessa ( os. Vanha Hämeentie 105)  klo 13-15 seuraavina päivinä:

  • tiistaina 26.9
  • keskiviikkona 18.10
  • keskiviikkona 29.11
  • keskiviikkona 20.12.

Kaarinan seurakunta
Tiedustelut: diakoniatyöntekijä Mia Virtanen, 040 341 7432, mia.virtanen@evl.fi

Katariinanseurakunta
Omaishoitajien päiväkaffet kuukauden ensimmäisenä maanantaina klo 12.00‒13.30. Hannunniitun seurakuntatalo, Virmuntie 2. (bussit 2 ja 2A)
Tiedustelut: diakoniatyöntekijä Jukka Rintala, 040 341 7136, jukka.rintala@evl.fi

Maarian seurakunta
Omaishoitajien ryhmä kokoontuu Raunistulan seurakuntatalolla, Murtomaantie 12. Keväällä ryhmä kokoontuu seuraavasti: 2.3., 6.4. ja 4.5.
Tiedustelut: diakoniatyöntekijä Ulla Valtonen, 040 341 7495, ulla.valtonen@evl.fi

Martinseurakunta
Tiedustelut: diakoniatyöntekijä Jan Hirvilahti, 040 341 7415, jan.hirvilahti@evl.fi

Paattisten seurakunta
Tiedustelut: diakoniatyöntekijä Tanja Jylhävuori 040 341 7370, tanja.jylhavuori@evl.fi

Piikkiön seurakunta
Tiedustelut: diakoniatoimisto, 040 341 7734.

Tuomiokirkkoseurakunta
Tiedustelut: diakoniatyöntekijä Sofia Niskanen, 040 341 7582, sofia.niskanen@evl.fi

Åbo svenska församling
Tiedustelut: diakoniatyöntekijä Eija Grahn, 040 341 7467, eija.grahn@evl.fi

Kehitysvammaisen lapsen omaishoitajana
Tunteiden tupa -omaishoitajaryhmä on tarkoitettu äideille, joilla on kehitysvammainen aikuinen lapsi. Ryhmä kokoontuu joka toinen tiistai Diakoniakeskuksessa (Puutarhakatu 22). Lue lisää >>
Tiedustelut: diakoniatyöntekijä Tarja Muurinen, 040 341 7280, tarja.muurinen@evl.fi